Odtwarzacz strumieniowy Cambridge Audio CXN100

17-02-2024

1 lutego 2024 miała miejsce premiera odtwarzacza CXN100 następcy wielokrotnie nagradzanego modelu CXN V2. Streamuje, a jego oprogramowanie można zaktualizować zdalnie za pośrednictwem aplikacji, co pozwala być na bieżąco z nowymi usługami. Choć obudowa Cambridge Audio CXN100 może wyglądać znajomo, jego konstrukcja przeszła prawdziwą rewolucję. Konstruktorzy wymienili kluczowe komponenty audio, takie jak kondensatory i wzmacniacze operacyjne, strojąc w ten sposób stopień analogowy. Wyniki testów odsłuchowych pokazały poprawiony stosunek sygnału do szumu, zmniejszone zniekształcenia i - jak mówią - znakomity dźwięk.

Odtwarzacz plików CXN V2 miał na pokładzie dwa przetworniki cyfrowo-analogowe Wolfson. Cambridge Audio CXN100 został zmodernizowany przy użyciu nowych technologii.

Jego pojedynczy układ DAC ESS 9028Q2M jest tego pierwszorzędnym przykładem. Odtwarzacz, jak mówi producent, brzmi dzięki niemu lepiej i mierzy wyżej. Dodatkowo filtry wewnątrz ESS 9028Q2M sprawiają, że dodatkowy filtr po przetworniku nie jest potrzebny. Upraszcza to ścieżkę sygnału.

 

Moduł StreamMagic
Moduł StreamMagic jest od ponad 10 lat jest udoskonalany. Jest on przemyślanym połączeniem sprzętu i oprogramowania, a przede wszystkim sercem wszystkich odtwarzaczy sieciowych Cambridge Audio. Wraz z Cambridge Audio CXN100 firma przeszła do jego 4. generacji. To ten sam moduł, który znajduje się w odtwarzaczach z serii Evo.

Ten najnowszy moduł dekoduje najnowsze typy plików w rozdzielczości do 32-bitów/768 kHz, DSD512 i MQA, dodając do tego zintegrowany moduł Bluetooth ułatwiający połączenie ze smartfonem itp. Odtwarzaczowi partneruje aplikacja StreamMagic.


Radio internetowe
Cambridge Audio CXN100 wykorzystuje dwa rozwiązania: mpeg-DASH (Dynamic Adaptive Streaming over HTTP) i HLS (HTTP Live Streaming), co pozwala uzyskać wyższą jakość i większą spójność streamowanego na żywo sygnału.

To ta sama technologia, która zapewnia płynne korzystanie z serwisu Netflix. Nadaje ona priorytet ciągłości strumienia i decyduje o jakości zgodnie z dostępną przepustowością sieci.

Co ważniejsze dla użytkowników radia internetowego, ponieważ CXN100 obsługuje DASH, stacje radiowe są odbierane w wyższej jakości, jeśli tylko są w takiej formie dostępne.


Wejścia cyfrowe
Na tylnej ściance CXN100 znajdują się dwa wejścia cyfrowe (1 x optyczny TOSLINK i 1 x koncentryczny S/PDIF), przeznaczone do podłączenia źródeł cyfrowych. Dostępne jest również asynchroniczne wejście USB idealne do połączenia komputerów PC i Mac.

Do wejścia USB Mass Media można podłączyć napęd USB, a łącze Bluetooth umożliwia łatwe odtwarzanie z telefonu komórkowego lub innych urządzeń przenośnych.

Tryb przedwzmacniacza
Cambridge Audio CXN100 może także pracować jako cyfrowy przedwzmacniacz. Co mamy przez to na myśli? Krótko mówiąc, CXN100 dodaje regulację głośności do dowolnego, podłączonego do niego źródła cyfrowego.

 

Cambridge Audio CXN100 - specyfikacja techniczna
• DAC: ESS ES9028Q2M
• Wejście USB: USB typu B jest zgodny z profilem USB Audio 1.0 lub 2.0 (do wyboru przez użytkownika)
• Wejścia cyfrowe: koncentryczne S/PDIF i optyczne TOSLINK
• Wyjścia analogow: zbalansowane XLR i niezbalansowane RCA
• Wyjścia cyfrowe: koncentryczne S/PDIF i optyczne TOSLINK
• Odtwarzanie: UPnP, lokalne nośniki USB, Airplay 2, Bluetooth, wbudowany Chromecast, Radio internetowe,
   Spotify Connect, TIDAL, Qobuz, Deezer, Roon Ready
• Odtwarzane typy plików: AAC, AAC+, AIFF, ALAC, DSD (x512), FLAC, HE AAC, MP3, OGG Vorbis, WAV, WMA
• Ethernet: 10/100 Mbit
• Wi-Fi: IEEE 802.11 ac (2,4 GHz/5 GHz)
• Pobór mocy: 0,5 W
• Wymiary: (szer. x wys. x gł.): 430 x 80 x 325 mm
• Waga: 3,5 kg